Sejm Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. W tym roku odbędzie się już XXII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Sejm Dzieci i Młodzieży od ponad 20 lat porusza tematy ważne dla kształtowania postaw młodych Polaków, ponieważ jego głównym celem jest edukacja do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym na zasadach demokratycznych.

Przez lata tematy te dotyczyły aktualnych kwestii społeczno-politycznych, kulturalnych czy gospodarczych, żywo dyskutowanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Miały nie tylko poszerzać wiedzę na temat funkcjonowania demokracji parlamentarnej, ale także inspirować młodzież do aktywnej postawy obywatelskiej, samodzielnego myślenia i budowania własnych opinii o otaczającym ją świecie.

Obecnie to również tematy i zadania wymagające od uczestników konkursu podjęcia wyzwania, którym jest zaangażowanie na rzecz własnego środowiska lokalnego i jego rozwoju.

W historii SDiM poruszano między innymi takie kwestie jak: prawa dziecka, globalizacja, ekologia i ekorozwój, szkoła, samorząd uczniowski, wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej, wybory parlamentarne. Ostatnia, XXI sesja SDiM dotyczyła miejsca młodych w przestrzeni publicznej.

Sejm Dzieci i Młodzieży składa się z 460 posłanek i posłów (230 dwuosobowych zespołów) z całej Polski. Liczba nagrodzonych miejsc przypadająca na dane województwo jest proporcjonalna do liczby wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w tym regionie.

Finał projektu danej edycji SDiM stanowi sesja plenarna w dniu 1 czerwca. W Sali Posiedzeń Sejmu odbywa się wtedy m.in. dyskusja i głosowanie nad projektem wcześniej opracowanej uchwały. Jest to również okazja, by zadać wypracowane na komisji problemowej pytania ministrowi edukacji narodowej.

sdim

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sejm Dzieci i Młodzieży. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>